Menu Menu
UCLA Academic Senate
Menu UCLA Academic Senate
Menu Data Management System
Menu Data Management System
Menu Menu
 
Data Management System

Executive Board

Meranze, Michael, Chair History 2021
White, Shane, Vice Chair/Chair-Elect Dentistry 2022
Bristow, Joseph E, Immediate Past Chair English 2020
Galvan, Adriana Chair - Undergraduate Council 2020
Hsiai, Tzung Chair - Faculty Welfare 2020
Kasko, Andrea M Chair - Graduate Council 2020
McGarry, Kathleen M Chair - CPB 2020
Passos, Jose Luiz Chair - CODEI 2020
Dell'angelica, Esteban C, At-Large Member Human Genetics 2021
Gober, James W, At-Large Member Chemistry and Biochemistry 2020
Gordon, Malcolm S, At-Large Member Ecology and Evolutionary Biology / IoES 2021
Gould, Robert L, At-Large Member Statistics 2021
Kaufman, Eleanor K, At-Large Member Comparative Literature, English, & French and Francophone Studies 2020
Leuchter, Andrew F, At-Large Member Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2020
Nabili, Vishad, At-Large Member Head and Neck Surgery 2021
Oppenheim, William L, At-Large Member Orthopaedic Surgery 2020
Balasubramanian, Shrinidhi, GSA Representative, GSA Representative GSA Representative - Anderson 2020
Riley, Naomi, USAC Representative, USAC Representative 2020

Working Group on Data & Technology

Meranze, Michael, Chair
Gould, Robert L
Hsiai, Tzung
Lievrouw, Leah A
Mays, Vickie M


Council of Faculty Chairs

Araiza, Jose Edmundo School of Theater, Film, and Television 2020
Atchison, Kathryn School of Dentistry 2020
Chen-Hafteck, Lily School of Music 2020
Drucker, Johanna R Graduate School of Education & Information Studies 2020
Hayn, Carla Anderson Graduate School of Management 2020
Lee, Eunice Eunkyung School of Nursing 2020
Lewis, Jeffrey B College of Letters & Science 2020
Pouratian, Nader School of Medicine 2021
Schwartz, Joanna C School of Law 2020
Tsao, Tsu-Chin School of Engineering & Applied Science 2020
Wallace, Steven P School of Public Health 2020
Wray-Lake, Laura School of Public Affairs 2020
Cuff, Dana, Member (Ends 12/31/19) School of Arts & Architecture 2019

Anderson School of Management

Sood, Sanjay, Chair Management 2020
Bernardo, Antonio E Management 2021
Devoe, Sanford E Management 2020
Edwards, Sebastian Management 2021
Gabriel, Stuart A Management 2020
Hayn, Carla Management 2020
Holmes, Catherine Mogilner Management 2021
Larkin, Ian Israel Management 2020


College of Letters & Science

Lewis, Jeffrey B, Chair Political Science 2021
Burns, Lucy M Asian American Studies 2021
Carter, Troy A Physics and Astronomy 2020
Chandler, Scott H Integrative Biology and Physiology / Neuroscience IDP 2020
Coller, Hilary Ann Biological Chemistry / Molecular, Cell, and Developmental Biology 2021
Costa, Dora Luisa Economics 2020
Debenport, Erin Katherine Anthropology / American Indian Studies Center 2021
Kareem, Sarah Tindal English 2021
Kwon, Ohyun Chemistry and Biochemistry 2021
Moudarres, Andrea Italian 2021
Rett, Jessica L Linguistics 2020
Walsh, Sean Philosophy 2020


Dentistry

Atchison, Kathryn, Chair Dentistry 2020
Mallya, Sanjay M, Vice Chair/Chair-Elect Dentistry 2022
Aghaloo, Tara Lyn Dentistry 2020
Kim, Reuben Han-Kyu Dentistry 2022
Moshaverinia, Alireza Dentistry 2021
Spigelman, Igor Dentistry 2020
Sung, Eric C Dentistry 2021
Yu, Bo Dentistry 2022


Graduate School of Education & Information Studies

There are no members currently associated with this committee


School of Arts & Architecture

Cuff, Dana, Chair Architecture and Urban Design, Urban Planning
Abe, Hitoshi Architecture and Urban Design, Terasaki Center For Japanese Studies
Blu Wakpa, Tria World Arts and Cultures/Dance
Foster, Susan Leigh World Arts and Cultures/Dance 2020
Jugdeo, Vishal Art
Lunenfeld, Peter B Design I Media Arts
Mendez, Rebeca Design I Media Arts
Perlman, Daniel Hirsch Art


School of Engineering

Tsao, Tsu-Chin, Chair Engineering & Applied Science 2021
Babakhani, Aydin Engineering & Applied Science 2021
Bozorgnia, Yousef Engineering & Applied Science 2020
Cabric, Danijela Engineering & Applied Science 2022
Cho, Junghoo Engineering & Applied Science 2020
Cohen, Yoram Engineering & Applied Science 2020
Dolecek, Lara Engineering & Applied Science 2020
Kasko, Andrea M Engineering & Applied Science 2020
Pei, Qibing Engineering & Applied Science 2022
Sant, Gaurav Engineering & Applied Science 2020
Santos, Veronica Engineering & Applied Science 2020
Sherstov, Alexandr Engineering & Applied Science 2022
Taira, Kunihiko Engineering & Applied Science 2022
Terzopoulos, Demetri Engineering & Applied Science 2020
Vandenberghe, Lieven Engineering & Applied Science 2020


School of Law

There are no members currently associated with this committee


School of Medicine

Pouratian, Nader, Chair Medicine 2021
Bernthal, Nicholas Matthew Medicine 2021
Bonds, Curley Medicine 2021
Boyle, Noel Gerard Medicine 2021
Dell'angelica, Esteban C Medicine 2020
Evans, Christopher J Medicine 2021
Gorin, Michael B Medicine 2021
Marijic, Jure Medicine 2020
Sternini, Catia Medicine 2021
Stuber, Margaret L Medicine 2021


School of Music

There are no members currently associated with this committee


School of Nursing

There are no members currently associated with this committee


School of Public Affairs

There are no members currently associated with this committee


School of Public Health

Wallace, Steven P, Chair Community Health Sciences 2020
Li, Gang Biostatistics 2021
Li, Jian Environmental Health Sciences 2020
Macinko, James A Health Policy and Management 2020
Kim-Farley, Robert J, Member (Ends 8/3/20) Epidemiology 2020
Thomas Tobin, Courtney Sinclair, Member (Ends 12/31/19) Community Health Sciences 2019
Brookmeyer, Ronald S, Ex Officio Interim Dean
Zhu, Yifang, Ex Officio Associate Dean


School of Theater, Film & Television

Araiza, Jose Edmundo, Chair Theater, Film, & Television 2020
Karvonides, Chrisi Theater, Film, & Television 2020
Kelly, Rory M Theater, Film, & Television 2020
Kim, Suk-Young Theater, Film, & Television 2020
Komar, Kathleen L Theater, Film, & Television 2020
McDonald, William Conroy Theater, Film, & Television 2020
Wagmister, Carlos Theater, Film, & Television 2020
Hackett, Michael J, Ex Officio Theater, Film, & Television 2020
Kite, Brian Edward, Ex Officio Theater, Film, & Television 2020


Legislative Assembly

Meranze, Michael, Chair History 2020
White, Shane, Vice Chair/Chair-Elect Dentistry 2020
Bristow, Joseph E, Immediate Past Chair English 2020
Leazer, Gregory H, Elections Commissioner Information Studies 2022
Sobel, Eric M, Parliamentarian Human Genetics 2020
Faull, Kym F, Secretary Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2022
Adams, John S Molecular, Cell & Developmental Biology 2021
Akin, Orkun Neurobiology 2022
Arisaka, Katsushi Physics and Astronomy 2021
Aschenbrenner, Matthias J Mathematics 2021
Atchison, Kathryn Dentistry 2020
Banerji, Anurima World Arts & Cultures/Dance 2020
Barnes, Steven Andrew Ophthalmology 2021
Bates-Jensen, Barbara Mae Nursing 2020
Belperio, John A Medicine 2020
Beltran-Sanchez, Hiram Community Health Sciences 2020
Bergman, Paul B Law 2020
Bookheimer, Susan Y Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2021
Boyce, Caroline Denise Marie Earth, Planetary, and Space Sciences 2021
Bravo Plaza, Fernanda Management 2020
Brown, Scot David History 2022
Bruinsma, Robijn F Physics and Astronomy 2021
Bustamante, Arturo Vargas Health Policy and Management 2022
Castel, Alan Dan Psychology 2020
Cederbaum, Stephen D Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2022
Chen, Liwei Epidemiology 2022
Chetverikov, Denis Nikolayevich Economics 2021
Christensen, Darin Eugene Public Policy 2020
Clark, Jesse Lawton Medicine 2022
Crall, James J Dentistry 2020
Cumberland, William G Biostatistics 2021
Denny, Christopher Pediatrics 2022
Desjardins, Richard Education 2022
Duru, Obidiugwu Kenrik Medicine 2021
Eghbali, Mansoureh Anesthesiology 2021
Ellingson, Benjamin M Radiological Sciences 2020
Emerson, Blake E Law 2021
Engel, Jerome Neurobiology 2020
Fajgelbaum, Pablo David 2020
Faliks, Inna Music 2021
Farmer, Douglas G Surgery 2020
Favila, Cesar Daniel Musicology 2021
Fiske, Alan Page Anthropology 2022
French, Samuel Wheeler Pathology and Laboratory Medicine 2020
Friedman, Henry L Management 2020
Ganz, Tomas Medicine 2020
Garraway, Isla P Urology 2022
Germano, Guido Medicine 2021
Giesser, Barbara Neurology 2020
Giza, Christopher C Pediatrics 2021
Goldberg, Jessica Lillian History 2020
Gomez, Arthur G Medicine 2022
Gonen, Tamir Physiology 2022
Grady, Mark Law 2022
Guhin, Jeffrey J Sociology 2022
Gunsalus, Robert P MIMG 2021
Harawa, Nina T Medicine 2022
Harrison, Thomas J Italian 2021
Haselton, Martie G Communication Studies, Psychology, Institute for Society and Genetics 2020
Hirano, Katsuya History 2021
Holczer, Karoly Physics and Astronomy 2020
Hong, Kyungwon Gender Studies 2020
Hornby, Louise E J English 2021
Hristakeva, Sylvia Management 2021
Huehls, Mitchum A English 2022
Hurvitz, Sara Alsterlind Medicine 2020
Ingenito, Domenico Near Eastern Languages & Cultures 2022
Irwin, Michael Ray Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2021
Johnson, Patricia J MIMG 2020
Kaplan, Mark S Social Welfare 2021
Kaufman, Eleanor K Comparative Literature 2021
Kay, Kelly Ann Geography 2020
Kernell, Georgia Christine Communication Studies 2020
Khademhosseini, Alireza Bioengineering 2021
Khare, Chandrashekhar Mathematics 2022
Kim, Miryung Computer Science 2021
Kirkland, Nelon Bryant Classics 2022
Kodambaka, Suneel Materials Science and Engineering 2021
Koretz, Brandon Kelly Medicine 2021
Koropeckyj, Roman Slavic, East European and Eurasian Languages and Cultures 2022
La Cava, Antonio Medicine 2021
Lamb, James Michael Radiation Oncology 2020
Landaw, Elliot M Biomathematics 2020
Landovitz, Raphael J Medicine 2021
Larson, Deborah W Political Science 2022
Lawrence, Peter F Surgery 2021
Lee, Edward Wolfgang Radiological Sciences 2021
Lester, Patricia Elizabeth Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2021
Liu, Chong Chemistry and Biochemistry 2022
Lo, Roger S Medicine 2022
Lu, Jay Yin Jie 2022
Lu, Yunfeng Chemical Engineering 2021
Lunde, Arne O Scandinavian Section 2020
Mabanckou, Alain Michel French and Francophone Studies 2021
Maidment, Nigel T Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2022
Malkan, Matthew Arnold Physics and Astronomy 2022
Marin, Ananda Maria Education 2020
Mcallister, David R Orthopaedic Surgery 2021
Mcmillian, Rodney T Art 2021
Mentes, Janet C Nursing 2022
Michelsen , Christopher Naval Science 2020
Misic, Velibor Management 2022
Monti, Martin M Psychology 2021
Mullen, Harryette R English 2021
Noble, Safiya U Information Studies 2021
Normore, Calvin G Philosophy 2020
O'Neill, Barry Political Science 2020
Ong, Michael K Medicine 2020
Paredes, Veronica Andrea Film, Television and Digital Media 2021
Park, Kyeyoung Rose Asian American Studies 2022
Pasaniuc, Bogdan Pathology and Laboratory Medicine 2022
Pilon, Laurent G Mechanical & Aerospace Engineering 2021
Pinter-Wollman, Noa Ecology and Evolutionary Biology 2022
Prins, Mayumi L Neurosurgery 2022
Reddy, Srinivasa T Medicine 2020
Refuerzo, Ben J Architecture and Urban Design 2022
Rett, Jessica L Linguistics 2022
Robinson, Geoffrey History 2021
Rodriguez, Jose Alfonso Chemistry and Biochemistry 2021
Salusky, Isidro B Pediatrics 2021
Santibanez, Lucrecia Education 2021
Sapru, Anil Pediatrics 2020
Schlichting, Hilke Elisabeth Earth, Planetary, and Space Sciences, Physics and Astronomy 2020
Seibt, Ulrike Atmospheric and Oceanic Sciences 2020
Shemin, Richard J Surgery 2021
Shetty, Vivek Dentistry 2022
Shirihai, Orian Medicine 2022
Sinsheimer, Janet S Human Genetics 2022
Sletten, Ellen May Chemistry and Biochemistry 2020
Splint, Marike A Theater 2021
Streeter, Caroline Anne English 2020
Strouse, Thomas Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2020
Sun, Yizhou Computer Science 2021
Teplow, David B Neurology 2020
Tilly, Christopher C Urban Planning 2021
Tong, James Political Science 2021
Tsao, Tsu-Chin Mechanical and Aerospace Engineering 2021
Van Der Bliek, Alexander M Biological Chemistry 2022
Vaseghi, Marmar Medicine 2022
Visan, Monica Mathematics 2020
Walling, Anne M Medicine 2022
Wasserman, Melanie Sharon Management 2021
Wassum, Kate Psychology 2021
Whitson, Jennifer Ann Management 2021
Wu, Lily Molecular and Medical Pharmacology 2021
Yamazaki, Junko Asian Languages and Cultures 2021
Yan, Yunxiang Anthropology 2020
Yanagawa, Jane Surgery 2021
Yeh, Pamela J Ecology and Evolutionary Biology 2021
Zhang, Jian Civil and Environmental Engineering 2021
Zima, Bonnie T Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2022
Wharton, Glenn, Member (Ends 1/1/20) Art History 2020
Edwards, Phillip, GSA Representative GSA Representative 2020
Hernandez, Gabriella, USAC Representative USAC Representative 2020
Riley, Naomi, USAC Representative USAC Representative 2020

Assembly of the Academic Senate

Beltran-Sanchez, Hiram Community Health Sciences 2021
Brecha, Nicholas C Neurobiology, Ophthalmology 2021
Cattelino, Jessica R LgA Representative; Anthropology, Gender Studies 2020
Eghbali, Mansoureh Campus Representative; Anesthesiology 2021
Faull, Kym F LgA Representative; Psychiatry & Biobehavioral Sciences 2020
Hsu, William Alternate Representative; Radiological Sciences 2020
Karagozian, Ann R Alternate Representative; Mechanical & Aerospace Engineering 2020
Marotti, William Campus Representative; History 2021
Ostrovsky, Rafail Alternate Representative; Computer Science 2020
Tontonoz, Peter John Campus Representative; Pathology and Laboratory Medicine 2021

Committee on Continuing and Community Education

Atchison, Kathryn, Chair Dentistry/Public Health 2021
Bates-Jensen, Barbara Mae Nursing 2020
Cao, Minsong Medicine, Radiation Oncology 2020
Gere, David H World Arts and Cultures/Dance 2021
Giovannini, Marco Head and Neck Surgery 2020
Gomez, Kimberley Education 2022
Stefans, Brian Kim English 2021
Weiss, Robert Erin Public Health 2020
Cooper, Robert, Council/Committee Representative Undergraduate Council Representative 2020
Peris, Tara S, Council/Committee Representative Graduate Council Representative 2020
Naumann, Louise, GSA Representative, USAC Representative GSA Representative 2020
Vallejo Ramirez, Diana, USAC Representative 2020
Hayn, Carla, Ex Officio
Luna, Sonia, Ex Officio

Committee on International Education

Clark, Jesse Lawton, Chair, UCIE Representative Medicine - Infectious Diseases 2020
Acabado, Stephen B Anthropology 2022
Goldman, Andrea Sue History 2021
Omwami, Edith S Education 2022
Torres, Carlos A Education 2022
Arunarsirakul, Angela, GSA Representative GSA Representative - Management 2020
Pietro Mendes, USAC Representative USAC Representative 2020
Barragan, Maria Magdalena, Ex Officio Summer Session & International Education
Derby, Lauren, Ex Officio Faculty Director, IEO; History/International Institute

Committee on Teaching

Bisley, James Warwick, Chair Neurobiology, Psychology 2020
Collett, Jessica Lyn Sociology 2022
Culbert, Samuel A Management 2020
Guillen, Lorena I Education 2021
Macfadyen, David W Musicology, Comparative Literature 2022
Miranda, Jeanne Psychiatry & Biobehavioral Sciences 2020
Reas, Casey Design I Media Arts 2022
Reddy, Srinivasa T Medicine-Cardiology 2020
Stein, Sarah Abrevaya History, Jewish Studies Center 2022
Williams, Matthew, GSA Representative
Romero, Patrick Andrei San Jose, USAC Representative USAC Representative 2020
Lavine, Adrienne G, Standing Guest Mechanical and Aerospace Engineering

Committee on Undergraduate Admissions and Relations with Schools

Knowlton, Barbara, Chair, BOARS Representative Psychology 2020
Allen, Walter R, Vice Chair Education 2022
Ju, Yongho Mechanical and Aerospace Engineering 2021
Neuhauser, Daniel Chemistry and Biochemistry 2021
Ozler, Sule Economics 2022
Sarrafzadeh, Majid Computer Science 2020
Schwartz, Jessica A Musicology, Dean, Humanities 2022
Stefanovska, Malina French and Francophone Studies 2022
Hernandez, Breeze, USAC Representative USAC Representative - Law 2020
Riley, Naomi, USAC Representative USAC Representative - Political Science 2020
Copeland-Morgan, Youlonda Marie, Ex Officio Vice Provost; Enrollment Management
Alexander, Charles Joseph, Standing Guest Associate Vice Provost for Student Diversity/Director, AAP
Clark, Gary A, Standing Guest Undergraduate Admission
Cox , Robert , Standing Guest Director of Enrollment Planning and Academic Performance Analysis
Drish, Michael Anthony, Standing Guest Deputy Director, Undergraduate Admission
Skewes-Cox, Thomas Edmund, Standing Guest Undergraduate Admission 2020
Sugano, Adam Philip, Standing Guest Executive Director, Institutional Research and Decisions Support 2020

Undergraduate Admission Procedures Ad Hoc Committee

Ong, Rene A, Chair Physics and Astronomy 2020
Bristow, Joseph E English 2020
Lau, Anna Psychology
Dean, Michael E Music 2020
Marks, Victoria E World Arts and Cultures/Dance 2020
McClendon, Muriel C History 2020
Metzger, Sean Aaron Theater / Film, Television and Digital Media 2020
Clark, Gary A, Standing Guest Undergraduate Admission
Comeaux, Eddie, Standing Guest Systemwide Representative from UCR 2020
Copeland-Morgan, Youlonda Marie, Standing Guest Oavc-Enrollment Management
Lewis, Lynn Vavreck, Standing Guest Political Science / Communication Studies
Munger-Rivera, Christina, Standing Guest Intercollegiate Athletics
Sugano, Adam Philip, Standing Guest Academic Planning & Budget


Council on Planning and Budget

McGarry, Kathleen M, Chair, UCPB Representative Economics 2020
Blumenberg, Evelyn A, Vice Chair Urban Planning 2021
Dabrowska, Dorota M Biostatistics, Statistics 2020
Diaconescu, Paula Loredana Chemistry and Biochemistry 2020
Groeling, Tim Joseph, UCPB Alternate Communication Studies 2021
Larson, Deborah W Political Science 2021
Lewis, Jeffrey B Political Science 2021
Lowry, William Edward Molecular, Cell and Developmental Biology 2021
Omwami, Edith S Education 2022
Palsberg, Jens Computer Science & Engineering 2020
Pieters, Huibrie C Nursing 2022
Porter, Theodore M Statistics; History 2021
Portera-Cailliau, Carlos Neurology 2020
Rajaram, Kumar Management 2021
Walsh, Sean Philosophy 2021
Zhang, Zhaoyan Head and Neck Surgery 2020
Li, Sherlock, GSA Representative USAC Representative 2020
Titizer, Emre, GSA Representative GSA Representative - Anderson 2020
Gracian, Amanda, USAC Representative USAC Representative - Cultural & Recreational Affairs 2020
Moses, Dakarai Donelle-Quran, USAC Representative USAC Representative 2020
Goldman, Gregg Brian, Ex Officio Vice Chancellor and Chief Financial Officer
Roth, Jeffrey Burton, Ex Officio Associate Vice Chancellor; Academic Planning and Budget

Graduate Council

Kasko, Andrea M, Chair, CCGA Representative Bioengineering 2020
O'dell, Thomas J, Vice Chair, CCGA Alternate Physiology 2021
Baker, Eva L Education 2022
Calderon, Hector V Spanish and Portuguese 2022
Glenn-Mallouk, Beth Ann Health Policy and Management 2022
Hahn, Jinyong Economics 2022
Haselton, Martie G Institute for Society and Genetics, Psychology, Communication Studies 2022
Hollan, Douglas W Anthropology 2022
Keyes, Cheryl L Ethnomusicology 2021
Kim, Yong Dentistry 2020
Lievrouw, Leah A Information Studies 2022
Looby, Christopher J English 2021
Malloy, Timothy Law/Public Health 2021
Peris, Tara S Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2022
Sagasti, Alvaro MCDB 2021
Srivastava, Mani B Computer Science, Electrical Engineering 2022
Tabuada, Paulo Electrical Engineering 2022
Torres-Gil, Fernando M Social Welfare, Public Policy 2022
Yokoyama, Olga Tsuneko Applied Linguistics 2020
Agarwal, Shivang, GSA Representative GSA - Electrical and Computer Engineering 2020
Balasubramanian, Shrinidhi, GSA Representative GSA - Anderson 2020
Chao, Te-Kang, GSA Representative GSA - Mechanical Engineering 2020
Bonge, Hunter, GSA Representative (Ends 8/3/20) GSA - Management 2020
Garrell, Robin L, Ex Officio Chemistry and Biochemistry
De Stefano, April, Standing Guest
Ettner, Susan Louise, Standing Guest

Administrative Committee

Kasko, Andrea M, Chair 2020
O'dell, Thomas J, Vice Chair 2020
Keyes, Cheryl L 2020
Lievrouw, Leah A 2020
Looby, Christopher J 2020
Malloy, Timothy 2020
Yokoyama, Olga Tsuneko 2020
Garrell, Robin L, Ex Officio 2020


Committee on Degree Programs

Looby, Christopher J, Co-Chair 2020
Yokoyama, Olga Tsuneko, Co-Chair 2020
Baker, Eva L 2020
Malloy, Timothy 2020
O'dell, Thomas J 2020
Tabuada, Paulo 2020
Torres-Gil, Fernando M 2020
Kasko, Andrea M, Ex Officio 2020
De Stefano, April, Standing Guest 2020
Ettner, Susan Louise, Standing Guest
Mccluskey, Claire S, Standing Guest 2020


Fellowships and Assistantships

Lievrouw, Leah A, Chair 2020
Hahn, Jinyong 2020
Hollan, Douglas W 2020
Srivastava, Mani B 2020
Kasko, Andrea M, Ex Officio 2020
Chew, Sherman Park Duct, Standing Guest 2020
Lebon, Ana G, Standing Guest 2020


Graduate Student/Postdoctoral Scholar Well-Being

Keyes, Cheryl L, Chair 2020
Calderon, Hector V 2020
Glenn-Mallouk, Beth Ann 2020
Haselton, Martie G 2020
Kim, Yong 2020
Sagasti, Alvaro 2020
Kasko, Andrea M, Ex Officio 2020
Ettner, Susan Louise, Standing Guest 2020


Self-Supporting Graduate Professional Degree Programs Ad Hoc Advisory Committee

Tornell, Aaron, Chair
Handcock, Mark Stephen
Lux, Renate
Palmer, Christina
Shin, Michael Edward
Wendrich, Willemina Z
Kasko, Andrea M, Ex Officio
Liu, Aileen Young, Standing Guest
Mccluskey, Claire S, Standing Guest


Intercollegiate Athletics Committee

Lewis, Lynn Vavreck, Chair Political Science, Communication Studies 2021
Arnold, Corey Wells Radiological Sciences 2021
Bikhchandani, Sushil Management 2021
Hays, Ronald D Medicine 2022
Koehler, Carla Marie Chemistry and Biochemistry 2020
Tamchin, Holden, GSA Representative GSA Representative - Management 2020
Urias, Janet, USAC Representative
Teitell, Michael Alan, Ex Officio Faculty Athletics Representative; Pathology and Laboratory Medicine
Davis, Ja'nae Nicole, Standing Guest Intercollegiate Athletics 2020
Munger-Rivera, Christina, Standing Guest Intercollegiate Athletics
Thornton, Nicholas Scott, Standing Guest Intercollegiate Athletics

Undergraduate Council

Galvan, Adriana, Chair Psychology 2021
Levy-Storms, Lene Faye, Vice Chair, UCEP Representative Social Welfare 2020
Bilder, Robert M Psychiatry & Biobehavioral Sciences 2020
Board, Simon Adrian Economics 2021
Campbell, David A Microbiology, Immunology & Molecular Genetics 2021
Cooper, Robert, UCOPE Representative Education 2022
Goldberg, Jessica Lillian History 2021
Goorsky, Mark S Materials Science and Engineering 2022
Hsiai, Tzung Bioengineering 2021
Huo, Yuen J Psychology 2021
Jacobs, David K Ecology & Evolutionary Biology 2021
Kareem, Sarah Tindal English 2022
Kodambaka, Suneel Materials Science and Engineering 2022
Lee, Rachel C 2022
McEvoy, Megan Marie Institute for Society and Genetics 2021
Rosenzweig, James Physics and Astronomy 2020
Samani, Joshua Fred Physics & Astronomy 2021
Upton, Elizabeth Randell Musicology 2022
Alexander, Asha, USAC Representative 2020
McInerny, Kate, USAC Representative 2020
Riley, Naomi, USAC Representative USAC Representative - Political Science 2020
Zamora, Brian, USAC Representative USAC Representative 2020
Alfaro, Michael Edward, Ex Officio Chair, Diversity Education Governance
Knowlton, Barbara, Ex Officio Vice Chair, CUARS
Lavine, Adrienne G, Ex Officio Faculty Director; Office of Instructional Development
Ong, Rene A, Ex Officio
Turner, Patricia A, Ex Officio Vice Provost ; Undergraduate Education
Dela Cruz, Anne Janet, Standing Guest
Gorden, Monroe, Standing Guest Vice Chancellor, Student Affairs

Ad Hoc Mentoring Committee

There are no members currently associated with this committee


Ad Hoc Scientific Inquiry General Education Committee

Lynch, Jessica W


Administrative Committee

Galvan, Adriana, Vice Chair Psychiatry & Biobehavioral Sciences 2020
Bilder, Robert M
Hsiai, Tzung
Levy-Storms, Lene Faye
McEvoy, Megan Marie
Samani, Joshua Fred
Turner, Patricia A, Ex Officio


Committee on Admissions

There are no members currently associated with this committee


Committee on Curriculum

McEvoy, Megan Marie, Co-Chair 2021
Samani, Joshua Fred, Co-Chair 2021
Board, Simon Adrian
Kareem, Sarah Tindal
Rosenzweig, James Physics & Astronomy 2020
Upton, Elizabeth Randell


Committee on Honors, Awards and Prizes

Hsiai, Tzung, Chair
Appel, Hannah C Anthropology 2021
Araiza, Jose Edmundo Theater 2021
Covington, Kenya L Public Policy 2021
Gillespie, Thomas Welch Geography 2021
Peris, Tara S Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2022
Peters, Margaret Etheridge Political Science 2021
Posner, Miriam Information Studies 2021
Santos, Veronica Mechanical and Aerospace Engineering 2020


Committee on Student Welfare

Bilder, Robert M, Chair
Huo, Yuen J, Vice Chair 2021
Campbell, David A MIMG 2021
Jacobs, David K Ecology & Evolutionary Biology 2020
Kodambaka, Suneel
Lee, Rachel C


Diversity Education Governance Committee

There are no members currently associated with this committee


General Education Governance Committee

There are no members currently associated with this committee


Priority Enrollment Ad Hoc

There are no members currently associated with this committee


Working Group on Self-Supporting Degree Programs

There are no members currently associated with this committee

Committee on Development

Koretz, Brandon Kelly, Chair Medicine-Geriatrics 2021
Emmerich, Michael D, Vice Chair Asian Languages & Cultures 2021
Ardehali, Reza Cardiology 2021
Myers, David N History 2022
Schwartz, Steven D Ophthalmology 2021
Vancour, Shawn G Information Studies 2021
Zhang, Lixia Computer Science 2020
McGarry, Kathleen M, Ex Officio Economics 2020
Turteltaub, Rhea P, Ex Officio Vice Chancellor External Affairs
Parker, Laura Lavado, Standing Guest

Committee on Instruction and Technology

Carruth, Allison B English/IOES/Society & Genetics 2021
Mccarthy, Lauren Design/Media Arts 2021
Roberts, Sarah T Information Studies 2020
Stigler, James W Psychology 2021
Tajima, Renee E Asian American Studies 2020
Davis, James, Ex Officio Vice Provost; Information Technology

Committee on Library & Scholarly Communication

Tarn, Derjung Mimi, Chair, UCOLASC Representative Family Medicine 2020
Barreca, Alan Irwin Institute of the Environment and Sustainability 2021
Hershman, Jerome M Medicine 2020
Jamshidi, Neema Radiological Sciences 2021
Koropeckyj, Roman Slavic, East European and Eurasian Languages and Cultures 2022
Leazer, Gregory H Information Studies 2021
Mithlo, Nancy Marie Gender Studies 2022
Tangherlini, Timothy R, UCOLASC Alternate Scandinavian Section 2020
Weiss, Richard History 2021
Ceballos, Julian, USAC Representative 2020
Steel, Virginia, Ex Officio University Librarian 2020
Miller, Caroline Ribakoff, Standing Guest LAUC LA Chair 2020

Council on Research

Desjardins, Richard, Chair Education 2020
Plath, Kathrin, Vice Chair, UCORP Representative Biological Chemistry 2021
Brantingham, Paul Jeffrey Anthropology, Social Sciences Grant Support 2022
Chang, Lin Medicine, Gastroenterology 2021
Chen-Hafteck, Lily Music 2021
de Chadarevian, Soraya History, Institute for Society and Genetics 2021
Fuchs, Barbara Spanish and Portuguese, English 2022
Iyer, Subramanian Srikanteswara Electrical Engineering, Materials Science and Engineering 2022
Long, Jennifer L Head and Neck Surgery 2021
Martinez, Julian Antonio, UCORP Alternate Human Genetics, Pediatrics-Genetics 2020
Liu, Victoria, USAC Representative USAC 2020
Wakimoto, Roger M, Ex Officio Vice Chancellor; Research

Faculty Grants Program Committee

Ellingson, Benjamin M Radiological Sciences 2020
Fisher, Timothy S Mechanical & Aerospace Engineering 2021
Hamilton, Nalo M Nursing 2021
Hsiao, Elaine Yih-Nien Integrative Biology and Physiology, Medicine-Gastroenterology, MIMG 2022
Joshi, Shantanu Hemachandra Neurology 2021
Kim, David D Germanic Languages 2022
Pouratian, Nader Neurosurgery 2020
Radu, Roxana Ophthalmology 2021
Rees, Helen M Ethnomusicology 2020
Sant, Gaurav Civil and Environmental Engineering 2020
Sarrafzadeh, Majid Computer Science 2020
Smith, Monica L Anthropology 2021
Upton, Elizabeth Randell Musicology 2021
Vancour, Shawn G Information Studies 2022


Academic Senate Service Award

There are no members currently associated with this committee

Committee on Academic Freedom

Inkelas, Moira, Chair, UCAF Representative Health Policy and Management 2020
Ayala, Cesar J Sociology 2021
Blanchette, Jean-Francois Information Studies 2022
Kligman, Mark L Ethnomusicology 2021
Prins, Mayumi L Neurosurgery 2020
Sant, Gaurav Civil and Environmental Engineering, Materials Science and Engineering 2022
Volokh, Eugene Law 2021
Edwards, Phillip, GSA Representative GSA - GSE&IS 2020
Chon, Judy, USAC Representative USAC - Human Biology and Society; Spanish and Education Studies Minor 2020
Kumar, Yatin, USAC Representative USAC - Sociology 2020

Committee on Diversity, Equity, and Inclusion

Passos, Jose Luiz, Chair Spanish & Portuguese 2021
Gomes, Antoinette S, Chair, UCAAD Representative (Ends 12/31/19, Ends 12/31/19) Radiological Sciences, Medicine-Cardiology (Interim Chair - Fall Quarter) 2019
Alim, Hesham Samy Anthropology 2021
Courey, Albert J Chemistry and Biochemistry 2020
Hirano, Katsuya History 2021
Maly, Rose C Family Medicine 2020
Noble, Safiya U Information Studies & African American Studies 2022
Taylor, Anna N Neurobiology 2020
Weimer, Amy K Medicine 2022
Yarborough, Richard A English, African American Studies 2022
Gaeta, Gabriel, GSA Representative, GSA Representative 2020
Sivaraman, Aishwarya, GSA Representative, GSA Representative 2020
Faucette, Zeyna Joan, USAC Representative, USAC Representative USAC Representative 2020
Tsou, Jonathan, USAC Representative, USAC Representative 2020
Gordon, Lynn Kathryn, Ex Officio Senior Associate Dean, Equity, Diversity and Inclusion 2020
Kang, Jerry, Ex Officio Vice Chancellor; Diversity, Equity and Inclusion 2020

Committee on Emeriti Affairs

Tache, Yvette, Chair Medicine-Digestive Diseases 2021
Cherry, James D Pediatrics 2022
Cheung, King-Kok English 2020
Frank Jr, Robert G Neurobiology; History 2020
Xue, Yongkang Geography 2021
Hsiai, Tzung, Ex Officio Medicine; Bioengineering
Mellor, Ronald J, Ex Officio Immediate Past President, Emeriti Association; History 2020
Mitchell, Daniel J, Ex Officio Chair, Emeriti Welfare Committee; Management and Public Policy
Weiss, Richard L, Ex Officio

Faculty Research Lectureship

Ghez, Andrea M, Chair Physics and Astronomy 2020
Agnew, John A Geography 2022
Dubois, Ellen C History 2021
Feldman, Jack L Neurobiology 2022
Houk, Kendall N Chemistry and Biochemistry 2021
Orren, Karen J Political Science 2020
Watkins, Stephanie J Indo-European Studies, Asian Languages and Cultures 2022

Faculty Welfare Committee

Hsiai, Tzung, Chair, UCFW Representative Medicine 2020
Hu, Peng, UCFW Alternate Radiological Sciences 2021
Li, Huiying Molecular & Medical Pharmacology 2021
Meyer-Ter-Vehn, Moritz Medicine 2022
Schwartz, Benjamin Joel Chemistry & Biochemistry 2021
Seeman, Teresa Ellen Epidemiology, Medicine-Geriatrics 2022
Silvers, Jennifer Ashley Psychology 2022
Wang, Marilene B Head & Neck Surgery 2021
Zheng, Jie Jay Ophthalmology 2020
Melchor, Heidy, USAC Representative

Gold Shield Faculty Prize Selection Committee

There are no members currently associated with this committee

Committee on Charges

Kreiman, Jody E, Chair Head and Neck Surgery 2020
Bendersky, Corinne B Management 2022
Bronstein, Jeff Neurology 2021
Glanzman, David L Neurobiology, Integrative Biology and Physiology 2022
Hart, Laurie K Anthropology 2022
Kwon, Ohyun Chemistry and Biochemistry 2022
Stevenson, Brenda, Member (Started 11/12/19) History, African American Studies 2022
Wong, Mitchell David Medicine 2022

Committee on Committees

Mays, Vickie M, Chair, UCOC Representative Psychology 2020
Lievrouw, Leah A, Vice Chair Information Studies 2020
Ahmadi, Reza H Management 2022
Colwell, Christopher S Psychiatry & Biobehavioral Sciences, Semel Institute 2021
Hauser, Brooke A Anthropology 2022
Iyer, Subramanian Srikanteswara Electrical Engineering 2020
Nicholas, Susanne B Medicine-Nephrology 2022
Ritz, Beate R Epidemiology 2020
Kakoulli, Ioanna, At-Large Member Materials Science and Engineering, UCLA Getty Conservation 2021
Long, Jennifer L, At-Large Member Head and Neck Surgery 2021

Council on Academic Personnel

Papazian, Diane M, Chair, UCAP Representative Physiology 2020
Behdad, Ali, Vice Chair, UCAP Alternate English 2021
Boyle, Noel Gerard Medicine 2021
Bussel, Daniel J Law 2022
Carter, Elizabeth F Near Eastern Languages and Cultures 2020
Chang, Mitchell J Education, Asian American Studies 2020
Garro, Linda C Anthropology 2022
Hansen, Gary D Economics 2022
Mathern, Gary W Neurosurgery 2021
Newman, William I Mathematics / Physics and Astronomy / EPSS 2022
Noriega, Chon A Film, Television and Digital Media, Chicana/o Studies Research Center 2022
Singh, Ram Raj Medicine 2022
Speyer, Jason L Mechanical and Aerospace Engineering 2020
Sternini, Catia Neurobiology 2022

ClinCAP

Philipson, Kenneth D, Chair Physiology 2020
De Antonio, Mark Psychiatry and Biobehavioral Sciences 2022
Pregler, Janet P Medicine 2022
Zeltzer, Lonnie K Pediatrics 2020


Grievance Advisory Committee

Anderson, Christopher R, Chair 2021
Bonacich, Phillip Sociology 2021
Carter, Troy A Physics and Astronomy 2022
Jewett, Anahid Dentistry 2020
Messadi, Diana V Dentistry 2020

Privilege and Tenure

Ortiz, Vilma, Chair, UCPT Representative Sociology 2020
Johnson, Patricia J, UCPT Alternate MIMG 2020
Milburn, Norweeta G Psychiatry & Biobehavioral Sciences 2020
O'Neill, Barry Political Science 2021
Streit, Dwight Christopher Electrical Engineering, Materials Science and Engineering 2022
Thaxton, Sherod Law 2021
Vinters, Harry V Pathology 2022

Rules and Jurisdiction

Blank, David L, Chair Classics, Philosophy 2022
Iglehart, Alfreda P Public Affairs/Social Welfare 2021
Niemann, Christoph Physics and Astronomy 2020